Kotle pro bytové domy

kotle-byt-domy

Bytové domy přecházejí na vlastní kotelny

Společenství vlastníků jednotek neboli bytová družstva stále více zvažují, jestli se jim vyplatí odpojit od centrálního zdroje tepla. Zejména drahé městské teplárny přicházejí o bytové domy, jejichž obyvatelé se rozhodli využít výhod vlastní kotelny.

Určitě jste v posledních týdnech zaznamenali oznámení o prodeji městského podílu Příbramské teplárenské. Pro některá společenství vlastníků jednotek (SVJ) je to další důvod, proč uvažovat o pořízení vlastní kotelny na plyn. Prvořadým důvodem změny však bývají úspory za dodávané teplo. „Zástupci SVJ v Příbrami nebo okolí se nás vždycky ptají, kolik ušetří za gigajoul přijatého tepla. Odpovídáme, že až 50 procent,“ říká Tomáš Janoušek, jednatel společnosti Solid, která má showroom s tepelnou techniku na Březových Horách v Příbrami.

Cena gigajoulu z tepláren stále roste

Podle Teplárenského sdružení České republiky gigajoul dálkového tepla v roce 2017 stál průměrně 570 korun. Jen pro srovnání: například o deset let dříve to bylo 414 korun a v roce 2000 ještě o stokorunu méně.

Jak mohou bytové doby uspořit na teplu? Princip je v zásadě jednoduchý – firma odřízne trubky od centrálního dodavatele tepla a vybuduje kvalitní a úspornou kotelnu přímo v bytovém domě. „V poslední době vidíme, že roste počet poptávek SVJ po vlastní kotelně. Vlastníci chtějí ušetřit za topení, získat nezávislost na centrální teplárně a mít detailní přehled o spotřebě plynu,“ říká zástupce příbramské společnosti Solid, která má v rodinných domcích v Příbrami a okolí již stovky úspěšných instalací kotlů na plyn, tuhá paliva nebo tepelná čerpadla. Podle něj lze přejít na vlastní zdroj velmi rychle, protože samotná instalace se počítá v řádu několika mála dnů.

Příklad z praxe: Bytový dům spoří 40–50 % potřeby tepla ročně

Podívejme se na jeden příklad, jak bytové družstvo ušetřilo na spotřebě tepla. Týká se bytového domu v Točité ulici v Praze-Krči. Do roku 2005 patřil dům městu, a po privatizaci se noví majitelé rozhodli, že kompletně zrekonstruují kotelnu, vymění dřevěná okna za plastová a zateplí obvodový plášť. Novým zdrojem pro vytápění a ohřev teplé vody se v roce 2007 staly dva nástěnné kondenzační kotle Buderus Logamax plus GB 162–100 s připojovací čerpadlovou skupinou o jmenovitém výkonu 99 kW (celkový instalovaný výkon nové kotelny je 198 kW). Bytové družstvo poskytlo faktury za období 2005–2017, ze kterých je patrné, k jak dramatickému poklesu spotřeby tepla došlo. Zatímco v roce 2005 a 2006, tedy před rekonstrukcí, činila roční spotřeba tepla 1624 GJ, resp. 1556 GJ, už v roce 2007 poklesla na 1101 GJ. V roce 2008 činila méně než polovinu (775 GJ) oproti situaci v roce 2005. Spotřeba v roce 2017 dosáhla 896 GJ. Po zavedení úsporných opatření a instalaci nové kotelny tak potřeba tepla bytového domu poklesla o 40–50 % (v závislosti na konkrétním roku). „Toto jsou tvrdá data, máme zpracovanou velmi podrobnou případovou studii, kterou každému rádi ukážeme. Stačí navštívit showroom Buderusu na Březových Horách,“ konstatuje Tomáš Janoušek.

Pokud si bytový dům nechá nainstalovat kvalitní kotelnu od renomované značky, například Buderus, návratnost se pohybuje kolem tří let. Profesionál z příbramské speciálky, který se na trhu tepelné techniky pohybuje už více než 15 let, doporučuje, aby se vlastníci bytových domů obraceli jen na přímé dodavatele technologií. „Taková firma vše dodá s vlastními techniky, má detailní znalosti o všech používaných technologiích a materiálech a nekombinuje řešení různých firem, což může vést k poruchám. Někdy třeba zjistíme, že nainstalovaný kotel je prvotřídní, ale veškerá vedení jsou provedena z materiálu druhé až třetí jakosti,“ varuje Tomáš Janoušek.

Poptávejte jen řešení na klíč

Když se SVJ rozhodne vybudovat vlastní kotelnu a ušetřit na energiích, je dobré se dodavatele vždy ptát na používané technologie, reference, rozsah záruky, rychlost servisu a dostupnost náhradních dílů, dálkový dohled nad zařízením či rezervní opatření při výpadku jednoho z kaskády použitých kotlů. „Když k nám do kanceláře v Rožmitálské na Březových Horách chodí lidé z rodinných domů či společenství vlastníků, často je tolik nezajímá konkrétní výše investice, ale úspora,“ uvádí Tomáš Janoušek. A dodává: „Od zákazníků si vezmeme poslední vyúčtování a základní parametry bytového domu. To předáváme specialistům Buderusu, kteří v softwarovém nástroji spočítají předpokládané úspory. Kalkulace je samozřejmě zdarma.“

Firma by měla být schopna zajistit kompletní dodávku profesionálně a takzvaně na klíč. Nemá smysl platit více peněz prostředníkům, kteří zakázku pouze přeprodají, nemají kancelář, servis ani techniky v blízkosti bytového domu zákazníka.

Jste zástupcem bytového družstva nebo společenství bytových jednotek? Chcete kalkulaci nebo více informací o přechodu na vlastní kotelnu? Zajímá vás technika značky Buderus nebo Dakon? Pište na e-mail: info@solidpb.cz, případně volejte na 604 54 55 56, nebo přijďte do showroomu Buderus na adrese Příbram – Březové Hory, Rožmitálská 129.

 

o348075v295_666616_p1_LogamaxPlus_GB162

Logamax plus GB162

• Provedení ve 3 velikostech o výkonu od 70 kW do 100 kW
• Výkonový rozsah 15 – 100 %
• Normovaný stupeň využití až 99,5 % (Hs) / 110,5 % (Hi)

tlacitko_vyrobce_2

 

 

o340694v295_646535_p1_GB402_F

Logano plus GB402

• Kompaktní lehký stacionární plynový kondenzační kotel
• Vysoké využití energie
• Nízký elektrický příkon
• Tichý provoz

tlacitko_vyrobce_2

 

 

o354066v295_668845_p1_Logano-plus-KB372

Logano Plus KB372

• Moderní konstrukce kotle s celohliníkovým kotlovým tělesem
• Výhodný poměr cena/výkon
• Kompaktní rozměry, především malý půdorys kotle a nízká hmotnost
• Vysoký normovaný stupeň využití (až 109,5 %)

tlacitko_vyrobce_2

Zpět do obchodu