Kotlíkové dotace v Příbrami a na Příbramsku

Máte starý a neekologický kotel v Příbrami nebo na Příbramsku? Pak byste jej měli vyměnit. Provoz starých zařízení v rodinných domech v Příbrami a okolí je neekologický a škodí vám, vašim blízkým i ostatním lidem. S novým kotlem většinou také uspoříte náklady na vytápění domu nebo ohřev vody.

 

Sto tisíc nových kotlů

Pokud uvažujete o výměně kotle v rodinném domku, určitě jste už slyšeli o tzv. kotlíkových dotacích. Od roku 2015 Ministerstvo životního prostředí masivně investuje do rekonstrukcí kotelen a výměn zastaralých kotlů na tuhá paliva, a to v rodinných domcích. Prostředkem jsou právě kotlíkové dotace, které jsou dostupné v celé České republice, včetně Příbrami a Příbramska.

 

Díky evropským penězům ministerstvo od roku 2015 rozdělilo více než šest miliard korun. Jednotlivé krajské úřady projednaly přes 65 000 žádostí a předpokládá se, že minimálně dalších 30 000 výměn kotlů se uskuteční v následujících letech. Poslední důležité číslo zní 127 500 korun – až takovou částku může získat jedna domácnost, tedy vy, na výměnu kotle. Pokud žádost zkombinujete s žádostí o podporu v programu Nová zelená úsporám, lze získat desítky tisíc navíc. „Kotlíkové dotace sledujeme od počátku a díky nim jsme vyměnili už mnoho desítek kotlů v Příbrami a na Příbramsku. Mohu jen potvrdit, že systém žádostí funguje velmi dobře, a lidé se tak mohou dostat poměrně jednoduše k modernímu topení,“ říká Tomáš Janoušek, jednatel příbramské společnosti Solid, která prodává topenářskou techniku značek Buderus, Blaze Harmony, Samsung, Junkers, Bosch a další. Nově lze dotaci získat i na související stavební práce, což je příjemný bonus.

 

Podle čeho vybrat nový tepelný zdroj

Předně je důležité říci, jaký kotel můžete vyměnit. Ve vašem sklepě nebo kotelně v Příbrami musí být kotel na pevná paliva s ručním přikládáním. Za přispění dotace je třeba modernizovat tak, abyste do budoucna využívali plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo či kotel na biomasu. „I když se nedá jednoznačně říci, který typ kotle se hodí, protože každá nemovitost je jiná, nejvíce doporučujeme plynové kondenzační kotle nebo tepelná čerpadla,“ konstatuje Tomáš Janoušek a dodává, že v průběhu let jeho firma už instalovala stovky kotlů, tepelných čerpadel, klimatizací, a to především značek Buderus, Blaze Harmony a Samsung. „V Příbrami s tím máme nejlepší zkušenosti. Buderus je prémiová značka kotlů a tepelné techniky v perfektní kvalitě a servisu. Blaze Harmony si vybírají lidé z rodinných domů v Příbrami, vzhledem k příznivé ceně a mají přístup k vlastnímu palivu a chtějí využít nastřádaných zásob,“ vysvětluje jednatel firmy, která má showroom na Březových Horách v Příbrami.

 

Jak postupovat při vyřizování žádosti

Kotlíkové dotace mají na starosti krajské úřady. Asi jste zaregistrovali, jak při zahájení programu v roce 2015 lidé přespávali před úřadem, aby byli první na řadě. Toto je dávno minulostí. Žádosti se dnes podávají pohodlně elektronicky. „Z našich zkušeností vyplývá, že je to poměrně jednoduchá věc. Samotnou žádost si musí podat konkrétní žadatel, ale pokud někdo potřebuje, může navštívit náš showroom a konzultovat svou žádost. Rádi pomůžeme,“ říká s úsměvem Tomáš Janoušek.

 

Důležité je vědět, že dotace mohou čerpat pouze fyzické osoby. Každý žadatel musí pořídit snímky původního a stále připojeného kotle, získat písemný souhlas spoluvlastníků rodinného domu a revizní zprávu starého kotle. Dobré je navštívit webové stránky Krajského úřadu Středočeského kraje, kde jsou ke stažení všechny potřebné formuláře a dokumenty včetně velmi návodné příručky.

 

Podle dostupných informací se aktuálně připravuje další výzva, a proto je dobré zjišťovat podrobnosti. Ze statistik Středočeského kraje vyplývá, že při poslední výzvě bylo jen v první hodině podáno 6253 žádostí. V Příbrami a okolí jsou žádosti o výměnu kotle velmi časté. Příbram, Rožmitál pod Třemšínem či Sedlčany patří mezi středočeské lokality, kde si lidé o kotlíkové dotace říkají vůbec nejvíce. Proto buďte připraveni.

 

Máte rodinný dům v okolí Příbrami, chcete využít kotlíkovou dotaci a zajímá vás technika Buderus, Blaze Harmony, Samsung, OPOP a další? Ozvěte se nám. Klikněte ZDE či pište na email: info@solidpb.cz, případně volejte na tel.: 604 54 55 56. Nebo přijďte do prodejny Buderus na adrese Rožmitálská 129, Příbram 6–Březové Hory.